Akcie

Literárna exkurzia v Liptovskom Mikuláši

31. mája 2018 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili literárnej exkurzie v Liptovskom Mikuláši. Ich prvou zastávkou bolo  Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, kde si najprv pozreli expozíciu známu ako Jánošíkova mučiareň. Okrem zápisníc o vypočúvaní Juraja Jánošíka si žiaci mohli pozrieť i historické mučiarenske nástroje ako dereš, škripec či španielsku čižmu a urobiť si tak predstavu, akými metódami bol vedený súdny proces s Jurajom Jánošíkom  a zároveň si priblížiť dobu, v ktorej žil. V expozícii Kapitoly z histórie mesta sa žiaci oboznámili s vyše sedemstoročnou históriou mesta – od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec druhej svetovej vojny. Najviac však ocenili možnosť nahliadnuť do izby romantického básnika Janka Kráľa.

Exkurzia pokračovala v rodnom dome Rázusovcov, kde je expozícia rozdelená do dvoch častí.  V pôvodných priestoroch „Rázusovie domu“  je umiestnená expozícia venovaná evanjelickému farárovi, spisovateľovi a politikovi Martinovi Rázusovi, spisovateľke Márii Rázusovej-Martákovej a ich bratom Michalovi a Matejovi, významným mikulášskym kníhtlačiarom. Približuje nielen ich osudy, ale i prostredie, v ktorom vyrastali. Jeho autenticitu umocňuje zariadenie a nábytok zo začiatku 20. storočia i fotografie z rôznych období života rodiny. Druhá časť expozície nás previedla dejinami zaniknutej Vrbice  a zoznámila i s ďalšími slávnymi vrbickými rodákmi. V prednej časti domu je zriadená knižnica, v ktorej sú zhromaždené literárne diela z pera súrodencov Rázusovcov.

Literárna exkurzia sa žiakom páčila, domov odchádzali spokojní, že spoznali nové miesta a formou zážitkového vyučovania získali nové poznatky.