Archív 2017/2018

Vyhodnotenie Školy v prírode Tramptária

Krahule  11.6.2018 - 15.6.2018

39 žiakov 4.A a 4.B triedy   sa zúčastnilo cesty do Kráľovstva Tramptária. Deti si animátorov hneď obľúbili a rozdelili sa na 3 skupiny Žabáci, Tigrice a Blesky. Postupne sa oboznámili s celým areálom a pravidlami, ktoré v kráľovstve platia. Popoludní sa žiaci venovali učeniu a potom sa vybrali na obhliadku okolia kráľovstva a krásny výhľad z veže nad Kremnicou. Cestou žiaci plnili úlohy, hádanky a poznávali rastliny a stromy. Po návrate, oddychu a večery nasledoval slávnostný ceremoniál korunovácie kráľa a kráľovnej Tramptárie. Večer zavŕšila korunovačná diskotéka, večerná programy aj v ďalších dňoch boli pre žiakov pútavé.

Každý deň začínal rovnako.  Po rozcvičke a hodnotení poriadku na izbách, pokračovalo vyučovanie. Potom deti objavovali a skúšali remeslá. Bolo ich veľa a tak sme na to vzali postupne. Chlapcov zaujali autíčka, tenis, herectvo aj futbal. Postupne aj v ďalších dňoch  prešli žiaci jazdením na koni, lukostreľbou, zdobením perníkov.... Jednoducho bolo z čoho vyberať a hlavne ku koňom sa  deti radi vrátili každý deň. Krásnu prírodu a slnečné počasie využili popoludní na vychádzku do Stredu Európy. Tam okrem fotenia pri pamätnom kameni čakal aj kostolík Sv. Jána Krstiteľa. Kostolík nám otvoril a sprievod aj s krátkym výkladom žiakom urobil jeden z kapucínov, ktorí žijú v miestnom kláštore. Večerný program Tipovačka  bol zábavný,  deti súťažili v hádaní výsledkov v rôznych úlohách.

V stredu pokračoval  program hneď po obede  vlastivednou exkurziou do Kremnice. Tam sme si prezreli historické centrum, morový stĺp a presunuli sa na hrad. Tam odvážnejší vystúpili aj na hradnú vežu, z ktorej bol krásny výhľad na mesto. Potom si niektorí zahrali divadielko podľa povesti ako sa v Kremnici objavilo zlato, ktorú porozprávala pani sprievodkyňa. Pokračovali do Múzea mincí a medailí, kde sme poznali podľa starého obrazu ako žili a vyzerali ťažko pracujúci baníci a pokúsili sa nájsť aj kúsky zlata v starobylej bani. Večer sa v Talentmánii predstavili všetky skupiny, naše deti zaspievali ľudovú pieseň a zahrali divadlo, za ktoré dostali odmenu potleskom.

V rytierskych hrách dievčatá súťažili v zručnosti hádzať na cieľ, preskakovať švihadlo a pod. Chlapci zas prejavili svoju šikovnosť v jazdení na autíčkach, slalome , nosení tanierov....  Popoludní pokračovali remeslá, žiaci vyskúšali  pernikárske pri ktorom viacerým vyhladlo a tak privítali opekanie špekáčiek. Pred odchodom sme sa nezabudli rozlúčiť s koníkmi a lukostreľbou. Večerný program bola disko a rozlúčka s animátormi, padlo aj pár sĺz.

V piatok hoci bol náš posledný deň nechýbali rozcvička, kontrola poriadku, balenie. Pred odchodom bolo vyhodnotenie a odovzdávanie cien, ale aj vyučovanie. S pocitom kopca krásnych zážitkov ale aj smútku, že pobyt v tomto kráľovstve konči žiaci nasadli do autobusu, ktorý ich vrátil vo Varíne do náručia rodičov.

Vypracovala Mgr. Jana Líšková