Akcie

Exkurzia Diery

Dňa 21.9.2018 sa žiaci 9. ročníka pod vedením p. zástupkyne Andelovej a p. učiteľky Ječmenovej zúčastnili exkurzie do Jánošíkových dier.

Diery predstavujú sústavu kaňonov a tiesňav v Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec v Krivánskej časti Malej Fatry. Na turistickej trase zo Štefanovej cez Nové a Dolné diery do Bieleho Potoka nás sprevádzala p. Badurová zo Správy NP Malá Fatra, ktorá si okrem odborného výkladu pri informačných tabuliach pripravila pre žiakov aj ďalšie aktivity (napr. poznávačku listov a stromov).

Najväčším adrenalínom bolo zdolávanie rebríkov v tiesňave Nové diery, kde sme mali možnosť obdivovať nielen bizarné skalné útvary, ale aj vodopády Dierového potoka. Nové diery dostali pomenovanie podľa toho, že boli z celej sústavy Dier sprístupnené ako posledné. Táto zaujímavá lokalita so špecifickou klímou je domovom mnohých vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, o ktorých sme sa viac dozvedeli z informačných tabúľ, umiestnených po trase náučného chodníka.

Napriek tomu, že turisticky atraktívne Diery sa nachádzajú neďaleko nás, mnohé deti ich navštívili prvýkrát. Exkurzia bola pre všetkých určite príjemným zážitkom, ktorý umocnilo nádherné slnečné počasie.