Archív 2018/2019

Exkurzia Osvienčim – Pština

Slúchadlá na ušiach a plná sústredenosť na výklad. Ticho, sklonené hlavy, u niektorých  sa zrkadlil v tvári odpor a zhrozenie, u ďalších  ľútosť, dokonca aj slzy, keď kráčali po jednom z najväčších cintorínov na svete po Osvienčime v Poľsku.

Aj takto by sme mohli charakterizovať exkurziu, ktorú absolvovali žiaci 8. a 9. ročníka 02.10.2018.  Žiaci mohli naplno prežiť tábor smrti  so všetkými hrôzami, chvalabohu, len vo výklade. Uvedomovali si zverstvá, ktoré boli konané na obyčajných ľuďoch, ktorí túžili len žiť. Aj tí, ktorí počas školského roka neobsedia na mieste, teraz pozorne počúvali každé jedno slovo sprievodcov, ktorí nás sprevádzali po dvoch koncentračných táboroch. V prvom tábore, ktorý sa volá Auschwitz, sme mohli vidieť príbytky väzňov v pracovnom tábore, plynové komory, oblečenie a fotografie naaranžované v miestnostiach nám priblížili život väzňov. Druhý tábor, ktorý stál na mieste niekdajšej dediny Brezinka, sa volal Birkenau. Bol mnohonásobne väčší, ako ten predošlý, a aj podmienky v ňom tomu zodpovedali. Bol to vyhladzovací tábor. Vidieť miesta, kde sa pred pár desaťročiami konala takáto hrôza, nebolo ľahké. V Poľsku sme v popoludňajších hodinách ešte navštívili mesto Pština a jeho legendárnych zubrov v Zubrej obore. Táto návšteva bola pre nás oddychom a miestom vydýchnutia.