Akcie

Najzaujímavejšie podujatie ku Dňu knižníc

Aj tento rok  sme sa pridali k stovkám iných škôl na Slovensku, aby sme prostredníctvom tvorivých aktivít zapojili do celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 22. októbra 2018.

Projekt sa uskutočňuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Téma tohtoročného podujatia znela  „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.

Nášmu podujatiu sme dali názov Spoznajme sa navzájom - veselo i vážne. Aktivity sme vyberali tak, aby sme naplnili náš cieľ - spoznať krajinu našich susedov, jeho jazyk, kultúru, históriu, zaujímavé miesta  a pripomenúť si 100 rokov od vzniku prvej spoločnej republiky. Nechceli sme, aby išlo len o formálne informácie, ale aby žiaci nazerali na Českú a Slovenskú republiku očami súčasného moderného človeka prostredníctvom aktivít, ktoré budú pre nich obohatením a súčasne i príjemnou zábavou.

Snažili sme sa o to, aby činnosť bola veľmi pestrá a každý žiak si našiel to, čo sa mu páči. Z aktivít spomenieme:

• porozumieť slovám českej hymny a zvládnuť jej melódiu,
  • vlajka ako symbol štátnosti,
  • vytváranie slovensko-českého obrázkového slovníka,
  • vyhľadávanie informácii spojené s riadenou diskusiou z Magazínu N - mimoriadne číslo: 100 ČSR Čo nám ostalo - o odkaze Československa, ktorý prežíva dodnes,
  • sledovanie rozprávok a filmov v originálnom českom znení s dodatočným objasnením významu neznámych slov pomocou slovníkov,
  • talentová súťaž o najlepšie zvládnutú českú polku,
  • postery
    • Velikáni Čiech a Slovenska z oblasti histórie, kultúry, športu, vedy, techniky,
    • Najkrajšie miesta Čiech/Slovenska,
  • výstava pohľadníc a výtvarných prác žiakov,
  • vytváranie modelov robotov (odkaz na K.Čapka, ktorý slovo uviedol do života),
  • interview : cudzinec, t.j. Čech je zvedavý, ako vyzerá život na Slovensku - práca so slovami v češtine a slovenčine, rozdielnosť prízvukov a melódie viet,
  • spoznávame Českú republiku cez zážitky spolužiakov, ktorí majú české korene.

Celému dňu dominovalo podujatie, ktoré sme nazvali Ako poznáš český jazyk.

Podujatie malo charakter súťaže.  Sily si merali zástupcovia 6., 7., 8., 9. ročníka ako tím zložený z troch súťažiacich. Súťažiaci si vyberali otázky z ôsmich oblastí rozdelených bodovo podľa náročnosti.

Konečné poradie tímov:

1. miesto - 8.ročník: Jakub Šťastný, Marek Svoboda, Marián Sedúch