Hlavná stránka

Regionálne vyhodnotenie programu Bocian

V stredu 24.10.2018 sme sa zúčastnili Regionálneho vyhodnotenia celoslovenského ekovýchovného programu Bocian. Podujatie sa konalo za účasti verejnosti v Krajskej knižnici v Žiline. Svoju účasť prisľúbil aj samotný autor programu, pán RNDr. Miroslav Fulín, CSc. - významný ornitológ, ktorý pricestoval z ďalekých Košíc. Privítali nás pracovníci knižnice a po krátkom úvode pani Kalašovej zo Správy NP Malá Fatra sa dostal k slovu pán Fulín, ktorý nás previedol bocianím svetom. Vďaka celoživotnému výskumu bocianov nám prezradil, čo všetko sa našlo v bociaňom hniezde, či kde všade sú bociany schopné zahniezdiť. Podelil sa aj o skúsenosti s ochranou bocianov a naučil nás ako zo zeme rozoznáme, či je hniezdo obsadené.

Po prednáške dostali slovo žiaci Krúžku mladých prírodovedcov na ZŠ Lipová v Rajci pod vedením pani učiteľky Fraštiovej a po nich naši žiaci z Biologického krúžku. Tých prišli v hojnom počte podporiť deti z našej školy. Stála pred nimi ťažká úloha – odprezentovať dvojročnú prácu na projekte Bocian. Žiaci Katka Chobotová, Emka Mešková a Branko Dominiak preto nenechali nič na náhodu a svedomito sa pripravili. Pre lepší vizuálny dojem vytvorili prezentáciu a cez fotografie priblížili publiku svoje zážitky. Svoje rečnícke umenie a vedomosti z programu tu predviedli na skutočne vysokej úrovni. Deti v sebe objavili talenty, o ktorých možno ani netušili. Prítomným priblížili začiatky zo školského roku 2016/17, keď si pripravili Žiacku konferenciu Bocian biely, následne opísali návštevu u pána starostu v Mojši, kladne zhodnotili spoluprácu so Správou NP Malá Fatra, ukázali vypletanie hniezdnej podložky a jej osadenie na stĺp. Nezabudli na krúžkovanie bociančat a veľa ďalších skvelých zážitkov, ktoré mali možnosť získať vďaka programu Bocian, za čo na konci prezentácie poďakovali autorovi, pánovi Fulínovi a pani Kalašovej.

Pán Fulín a všetci prítomní ocenili ich zodpovedný prístup, vystupovanie a nadšenie pre vec. V ich hlasoch bolo cítiť dojatie. Posmelili deti v ďalších environmentálnych aktivitách a prisľúbili pomoc aj v budúcich ročníkoch projektu. Všetkých, ktorí pracovali na programe Bocian, odmenili diplomami a publikáciami o bocianovi. Už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník projektu a žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy!