Hlavná stránka

Návšteva Správy NP Malá Fatra

Dňa 05.11.2018 realizovala Správa NP Malá Fatra „Deň otvorených dverí“, pri príležitosti Týždňa vedy a výskumu na Slovensku. Počas tohto dňa sa uskutočnilo viacero prednášok, ktorých sa zúčastnilo viacero škôl s takmer 200 žiakmi. Nechýbala ani naša škola. Spolu s našimi žiakmi 5. ročníka sme boli na prednáške o lesoch v Malej Fatre, ktorú si pripravil Peter Cáder, ktorý žiakom priblížil vegetačné stupne na území Malej Fatry. V priebehu prednášky poukázal najmä na zmeny vegetácie v našich lesoch, kde prevládajúcou drevinou je v súčasnosti smrek. Táto situácia je spôsobená antropogénnou činnosťou.  Žiaci si mali možnosť pozrieť aj lesnícku mapu. So žiakmi 7. ročníka sme sa zúčastnili prednášky na tému: Rehabilitácia živočíchov, vtáčia kriminalita. Dozvedeli sme sa aké druhy vtákov sú u nás rozšírené. Pavol Žídek nám priblížil ako je možné pomáhať zraneným živočíchom – najmä vtákom a pri tom im neublížiť. Hovoril aj o tom, ako postupovať pri nájdení poraneného živočícha, čím a ako prikrmovať vtáctvo v zime.  Taktiež nám ukázal vtáky, o ktoré sa momentálne starajú v Chovnej stanici vo Varíne. V popoludňajších hodinách sme mali možnosť zúčastniť sa sprievodného programu –vyvesovania vtáčích búdok v parku vo Varíne na námestí sv. Floriána. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií, ktoré nám ochotne sprostredkoval Tomáš Flajs. Doteraz sme napríklad netušili, že u nás v parku žije ďateľ hnedkavý, ktorý sa rád zdržiava v parkoch. Deti majú za úlohu sledovať vtáčie búdky- či sú obsadené, a akým druhom vtáctva.

Ďakujeme pekne za odborné prednášky, počas ktorých sme sa dozvedeli veľa zaujímavých a nových informácií. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu so Správou NP Malá Fatra Varín.

Mgr. T. Bublík