Archív 2018/2019

Súťaž Mladý záchranár 2019

Dňa 10.5.2019 sa uskutočnila súťaž Mladý záchranár 2019 – súťaž družstiev mladých zdravotníkov I. a II. stupňa základných škôl na Fakulte bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Za prvý stupeň súťažilo 6 družstiev, za druhý stupeň súťažilo 13 družstiev základných škôl z okresov Žilina a Bytča. Našu školu reprezentovalo päťčlenné družstvo druhého stupňa, žiaci šiesteho ročníka: Branislav Dominiak, Nina Kožiaková, Adriana Lopušanová, Bianka Pekarová, Ema Zavoďančíková.

Po privítaní sa žiaci presúvali po jednotlivých stanovištiach, ktoré sa nachádzali v triedach budovy školy a boli označené modrými názvami pre I. stupeň a červenými názvami pre II. stupeň základnej školy. V triedach s názvom Výtvarná, Záhradka, U susedov, Je tu niekto?, čakalo na žiakov niekoľko súťažných modelových situácií. Žiaci museli dbať na vlastnú bezpečnosť, zistiť druh a rozsah poranení, privolať záchrannú zdravotnú službu, poskytnúť prvú pomoc, polohovať a transportovať postihnuté osoby.

Žiaci ukázali svoje vedomosti a zručnosti v poskytovaní prvej pomoci pri úraze elektrickým prúdom, pri amputácii, pri šoku, pri úraze krčnej chrbtice, pri otrave alkoholom, pri pneumotoraxe, pri akútnom infarkte myokardu, pri kardiopulmonálnej resuscitácii. Naši žiaci sa umiestnili v súťaži na jedenástom mieste. Získali cenné zručnosti pri záchrane ľudského života a poďakovanie za účasť.

Ďakujeme organizátorom súťaže, našej pani riaditeľke PaedDr. Monike Filovej, ktorá nám umožnila zúčastniť sa súťaže. Tešíme sa na súťaž v budúcom školskom roku.