Archív 2018/2019

Exkurzia Zuberec 2

V piatok dňa 24.05.2019 sa žiaci prvého a druhého ročníka zúčastnili tematickej exkurzie v Múzeu oravskej dediny. Aj napriek nepriaznivému počasiu zažili neobyčajný deň.

Múzeum oravskej dediny Zuberec – Brestová je slovenské múzeum, ktoré ukazuje život v oravských dedinách v minulosti.  Je umiestnené v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov. Nachádza sa tu 50 stavieb ľudovej architektúry. Nechýbajú tu ani technické stavby ako mlyn na vodný pohon, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. To umožnilo žiakom predstaviť si život a prácu Oravcov v minulosti.

V múzeu bol pripravený bohatý program s mnohými aktivitami. Okrem získaných teoretických poznatkov mali deti možnosť  tvoriť a vyskúšať si tradičné remeslá našich predkov.  V jednotlivých domčekoch, rozmiestnených po celom území múzeá, sme sa venovali ľudovým remeslám ako hrnčiarstvo, drotárstvo, spracovanie ľanu, maľovanie na sklo, rezbárstvo, výroba sviečok, zdobenie medovníkov, zdobenie kraslíc. Naši žiaci sa potrápili aj pri technikách pletenia a tkaní.

Zúčastnili  sa vedomostného kvízu o prírode TANAPU a predmetoch tradičnej ľudovej kultúry ( husle, mangeľ). Zabavili sa pri hrách, ktorými si deti v minulosti vypĺňali svoj voľný čas. Učili sme sa v tradičnej ľudovej škole a vyskúšali nás z latinčiny.

Nakoniec sme sa plní zážitkov a nových poznatkov všetci v poriadku vrátili domov.