Akcie

Prečítaný školský rok 2018/2019

Na základe výzvy školskej knižnice v septembri 2018 mali tí žiaci, ktorí radi čítajú a radi trávia voľný čas s knihou v ruke, príležitosť zapojiť sa do súťaže, ktorú sme nazvali Prečítaný školský rok 2018/2019.

Určujúcou skutočnosťou pre realizáciu tohto celoročného projektu bola potreba ponúknuť žiakom alternatívu k moderným IKT technológiám a dať príležitosť vyniknúť tým, pre ktorých je čítanie zmysluplným trávením voľného času. Súčasne prezentovať takýchto žiakov ako rovnocenných partnerov úspešných riešiteľov olympiád, účastníkov rôznych vedomostných, športových súťaží alebo tých, ktorí sa zapájajú do školských a mimoškolských akcií. Čítanie patrí k tým aktivitám, ktoré rozvíjajú ľudský mozog a myslenie človeka a utvára  postoj človeka nielen k svetu, ale i sebe samému.

Počas celého školského roka zapojení žiaci, a nebolo ich málo – 79, spolu prečítali neuveriteľných 521 literárnych diel. U mladších žiakov, ktorých sa zapojilo do projektu 60 to bolo spolu 172 diel, prevažne kratšieho rozsahu. Starších žiakov sa zapojilo len 19, no napriek tomu prečítali 349 prozaických diel.

Každý žiak po prečítaní literárneho  diela musel vypracovať čitateľský list, ktorý bol určujúci pre zarátanie prečítanej knižky do súťaže. Za každé dielo žiak získaval nálepky do čitateľského preukazu. Tie ostávajú žiakom ako spomienka na tento zaujímavý projekt, ktorý mal v našej škole premiéru.

Poradie úspešných čitateľov :

Mladší žiaci – 2.- 4.ročník

Eliška Chytilová

Natália Michalčíková

Zapojení žiaci:

1 prečítané dielo: Timko Paňák; Marianna....,2.A; Natália Pašková, 2.A; Matúš Jánošík, 2.A; Pako Šimo, 2.A; Saška Androvičová, 2.A; Ella mikolajová, 3.B; Veronika Michalčíková 3.B; Dominika Škorvánková, 3.B; Peťo Murajda, 3.B; Martin Egri, 3.B; Monika Obšivanová, 3.B; Aďka Staňová, 3.B; Stanko Andrisík, 3.B; Samuel Adamčík, 3.B; Sebastián Ronaldo, 3.B; Ema Mihová, 3.B; Michal Samec, 4.B; Karol Rolko, 4.B; Karol Rolko, 4.B; Alex Cigánik, 4.A; Terézia Franeková, 4.B; Saška Blahová, 4.A; Timotej Grenčík, 4.B; Tomáš Kupčuliak, 4.A; Likáš Bugáň, 4.B; Naďa Kalašová, 4.B; Artur Cibik, 4.A; Ema Mešková, 7.B; Sára Schmidtová, 5.A; Samuel Laščiak, 5.A; Lenka Maceková, 5.B

2 prečítané  diela: Natália Rovňanová, 2.A; Vanesa Chobotová, 2.B; Peka Willigerová, 2.B; Šimon Williger, 3.B; Šimon Zakopčan, 3.B; Laura Dávidíková, 3.B; Lenka Staníková, 4.B; Marek Tomašov, 4.B; Zuzana Kubalová, 4.B; Katarína Michalčíková, 4.A; Andreas Helt, 4.A; Patrik Martinček, 4.A; Stano Androvič, 4.A; Vaneska Tichá, 4.B; Michal Lovás, 4.B; Smanta Podhorská, 4.B; Aneta Holecová, 4.B; Sára Zimenová, 5.A

3 prečítané diela: Natália Jánošíková, 4.A;  Soňa Machalíková, 6.B; Pavol Chabada, 5.B

4 prečítané diela: Anetka Ďurinová, 2.B; Nikolka Kútnková, 4.B; Henrieta Hliníková, 4.B; Šimon Rafajdus, 4.B; Simona Staňová, 5.B;

5 prečítaných diel: Adam Štadáni, 4.B; Dávid Ďurčo, 4.A; Jakub Žiak. 4.B; Monika Samcová, 4.A; Pavlínka Zakopčanová, 5.B; Aneta Berešíková , 5.B;

7 prečítaných diel:  Martina Halečková, 4.A

9 prečítaných diel: Eliška Chytilová, 4.B

11 prečítaných diel: Terezka Bieliková, 5.B

15 prečítaných diel: Lucia Novosadová, 5.A;

16 prečítaných diel: Timea Bieliková, 5.A

19 prečítaných diel: Braňo Dominiak, 6.B

20 prečítaných diel: Katarína Chobotová, 7.B

Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do našej celoročnej súťaže a urobili to len z lásky ku knihám , nie preto, že ich do toho niekto nútil. Takáto súťaž je vždy dobrovoľná, pretože ak čítam, robím vždy niečo sám pre seba, nie pre druhých. Ako povedal Viktor Hugo: „Na dobrú knihu treba aj dobrých čitateľov.“ Všetci, ktorí ste sa zúčastnili, ste takými dobrými čitateľmi, pretože knižky, s ktorými ste prežili voľný čas, boli tými najlepšími!

Všetky čitateľské listy si návštevníci školskej knižnice budú môcť pozrieť a možno ich niektoré inšpirujú, aby aj oni v budúcnosti po niektorom dielku siahli. Pre najúspešnejších čitateľov sú pripravené nákupné knižné poukážky, ktoré si prevezmú pri slávnostnom ukončení školského roka z rúk pani riaditeľky školy.

Poďakovanie patrí vedeniu ZŠ s MŠ Ondreja Štefku za spoluprácu pri realizácii projektu, ZRPŠ za finančnú podporu, kolegyniam, ktoré žiakov vedú k čítaniu krásnej literatúry a kolegovi Oslancovi za technickú spoluprácu.

Vojteková