Archív 2018/2019

Škola v prírode Skalka aréna Kremnica

Začiatkom júna od 03. 06. do 07. 06. 2019 absolvovali naši štvrtáci ozdravný pobyt školy v prírode na krásnom mieste neďaleko geografického stredu Európy, na Skalke aréne pri Kremnici. Tohto netradičného výletu sa zúčastnilo 48 žiakov a 4 pedagógovia Mgr. Natália Martošová, Mgr. Katarína Dominiaková, Mgr. Lenka Martošová a Mgr. Michaela Machynová. Cieľom ozdravného pobytu bolo prírodovedné poznávanie a ochrana životného prostredia, spoznávanie rastlín, živočíchov a turistických chodníkov.

Krásne miesto - Skalka aréna pri Kremnici, ktoré je najmä v zimnom období lyžiarskym strediskom nám odkrylo mnoho podnetov na splnenie našich cieľov. Boli sme ubytovaní na Chate Limba, ktorá nám umožnila  svojou kapacitou bývať na jednotlivých izbách podľa našich predstáv. Boli sme ubytovaní v 3, 5, 7 a 8 lôžkových útulných izbách s nádherným výhľadom do prírody a okolia. Chata bola vybavená veľkou jedálňou, bufetom, sprchami a sociálnymi zariadeniami nielen na chodbách, ale aj v dievčenských izbách. Mali sme k dispozícii veľkú spoločenskú miestnosť a vonkajší altánok s posedením.

Po príchode do chaty sa žiaci zoznámili s ich novým prostredím a neskôr aj s animačným programom s názvom Permoníkovo, ako aj ich hlavnými aktérmi. Najprv sme sa zoznámili s vnútorným poriadkom školy a postupne sme na všetky dvere izieb umiestnili bodovacie tabuľky správania a poriadku na izbách. Počas celého týždňa žiaci získavali body vždy pred večierkou a v posledný deň piatok sme vyhodnotili najkrajšiu a najneporiadnejšiu izbu.

S novými animátormi boli žiaci rozdelení do šiestich tímov. Každý tím si na začiatku vymyslel svoj názov, pokrik a báseň. Všetky tímy získali od animátorov farebné tričká. Podľa farieb sa mohli žiaci presne rozlíšiť v jednotlivých tímoch.

Počasie nám prialo, čiže každé ráno sme začali rozcvičkou vonku, po ktorej  nasledovali  výdatné raňajky. Pokračovali sme vyučovaním, ktoré bolo rozdelené na prácu v spoločenskej miestnosti a spoznávanie prírodných krás. Po obedňajšej prestávke nasledovali aktivity s animátormi, ktorí sa snažili žiakom predať čo najviac informácii o ťažbe zlata a striebra v Kremnici. Učili ich ryžovať zlato, raziť mince, spoločne sme si prešli Gergeliho tunel v okolí, zvládli sme aj náročnejšie túry, prešli strašidelnú štvrtkovú cestu odvahy a rozlúčili sme sa veľkolepou diskotékou s karaoke show. Nabitý program sme doplnili o spoločné aktivity v prírode, zberom prírodnín, pletením púpavových vencov a loptových hier. Absolvovali sme turnaje v športovej hale, pri ktorých boli tí najšikovnejší odmenení športovými odmenami a diplomami. Taktiež sme zvládli wellness pobyt a plávanie, pri ktorom sme si všetci uvoľnili svalovicu z náročnejších turistických chodníkov.

V stredu sme absolvovali poobedňajšie spoznávanie krás a zákutí mesta Kremnica. Navštívili sme Múzeum mincí a medailí, Banské múzeum štôlňa Andrej a v Informačnom centre sme nakúpili pohľadnice a spoločne poslali domov našim drahým príbuzným. V Banskom múzeu sme sa cítili ako naozajstní baníci, kde sme zvládli skúšku odvahy v úplnej tme. Príjemné a náučné banícke zážitky sme doplnili prechádzkou po námestí a nákupmi banských suvenírov.

Najzaujímavejším dňom bol pre žiakov štvrtok, kedy sme spoločne oslávili Deň detí. Niesol sa najmä v duchu zábavy, plávania, hier a odmien. Večer sme sa spoločne zapotili na diskotéke, na ktorej sme objavili veľa nových tanečných talentov.

Posledný deň sme po raňajkách vyhodnotili a odmenili najlepších žiakov, ktorý sa počas celého týždňa vzorne správali a udržiavali poriadok na izbách. Pokračovali sme príjemným programom v duchu spevu piesní a tanca. Tí najodvážnejší spievali karaoke piesne do mikrofónu a priniesli nám bohatý umelecký zážitok. Každý bol ocenený diplomom za úspešné absolvovanie školy v prírode. Pobalili sme sa, naobedovali  a už nás čakala iba cesta domov.

Pre všetkých nám zostala krásna spomienka a množstvo nezabudnuteľných zážitkov s kamarátmi, spolužiakmi, animátormi a pani učiteľkami.