Hlavná stránka

Exkurzia do Múzea holokaustu v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi sa nachádza v  priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Múzeum predstavuje autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny a zároveň je aj  pamätníkom zavraždeným Židom zo Slovenska. Dôležitosť toho, aby bolo mladým ľuďom  umožnené spoznať aj túto kapitolu dejín slovenského národa,  si stále viac a viac uvedomujeme, a aj preto sme sa aj tento rok rozhodli zorganizovať výchovnovzdelávaciu exkurziu pre deviatakov našej školy do Múzea holokaustu. Žiaci si pozorne prezreli vystavené artefakty, medzi ktorými boli aj fotografie mnohých z tých, ktorí boli počas druhej svetovej vojny  z tábora deportovaní do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Súčasťou exkurzie v rámci návštevy múzea bola aj prednáška  na tému Úteky z táborov smrti. Silným emočným zážitkom pre žiakov bol aj pohľad na vagón, stojaci na nádvorí múzea, v ktorom transportovali, za neľudských podmienok, ľudí do vyhladzovacích táborov.