Archív 2019/2020

Múdrosť ukrytá v šedinách


Aj tento školský rok sa naša škola zapojila už do 15.ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice, ktoré organizačne zabezpečila naša školská knižnica. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bola téma „Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského“.
Hlavným odborným garantom celoslovenského projektu je Slovenská pedagogická knižnica Bratislava.

Jozef Gregor Tajovský vyrastal u svojich starých rodičov. Od nich prijímal základné hodnoty života, na ktorých postavil svoj vlastný život, učil sa od nich, vytváral si svoj postoj k svetu a ľuďom, učil sa byť dobrým, zodpovedným a pracovitým človekom.  A práve táto etapa jeho života nás priviedla na myšlienku, že ukážeme našim žiakom, aký bol život detí v minulosti, po čom túžili, ako prežívali svoje problémy, ale i radosti. Súčasne sme chceli, aby žiaci prijímali starých ľudí okolo seba ako tých, ktorých zmenili roky, zostarli, ošediveli, ale duchom ostali mladí, plní elánu a chuti do života. Roky priniesli so sebou múdrosť a chceli sme, aby sa so žiakmi podelili o svoje spomienky. Pripomenuli im svet, ktorý je pre nich neznámy a v mnohých prípadoch nepredstaviteľný. 

Podujatie sme nazvali Múdrosť ukrytá v šedinách . Žiaci vstúpili do sveta, ktorý sa navonok dnešnému ani zďaleka nepodobá. Chceli sme evokovať  prepojenie sveta minulosti s tým dnešným, ktorý má však s tým dnešným jedno spoločné - jeden bez druhého by sme neboli nikým a ničím. 

Aktivity sme  preto nasmerovali k životu na klasickej slovenskej dedine, kde sa informácie nielen tradovali, ale každodenný život prinášal ťažkú prácu spolu s okamihmi, ktoré život robili pekným a zároveň jednoduchším ako dnes.

Požiadali sme o spoluprácu dobrovoľné členky Matice slovenskej vo Varíne, ktoré privítali žiakov vo svojich priestoroch. Päť starších dám pripravilo žiakom zaujímavé aktivity: 

  1. Prehliadku priestorov, spojenú s výkladom, v ktorých je sústredená expozícia života obce od najstarších čias po súčasnosť.
  2. Rozprávanie o živote v obci počas roka v jednotlivých ročných obdobiach, ktorý bol spojený so životom roľníka.
  3. Rozprávanie o voľnočasových aktivitách v obci – jarmoky, zábavy, uvádzanie mladých dievčat do spoločenského života, narodenie dieťaťa, zber lesných plodov, tkanie kobercov, rapkanie.
  4. Praktické ukážky drápania peria.
  5. Praktické ukážky krížikových výšiviek.
  6. Praktické ukážky výroby tradičných vianočných ozdôb a zdobenie stromčeka, ktorý visel v izbách zo stropu v každom dome.
  7. Pohostenie tradičným koláčom – kabáčom a zemiakovým koláčom.
  8. Spomienky na školské roky.

Stretnutie sa nieslo v príjemnom duchu a oslovilo všetky vekové kategórie žiakov, ktoré tu boli zastúpené. Dozvedeli sa o veciach, ktoré im boli neznáme alebo ich poznali len z filmového plátna. Každý si chcel vyskúšať všetko, ale i ochutnať a ohmatať. Úžasná bola trpezlivosť, s akou sa dámy vo vyššom veku prispôsobili detským návštevníkom. Na školské roky si zaspomínali s nostalgiou v očiach, ale ich spomienkam nechýbal humor. Pripomenuli potrebu učiť sa a byť vzdelaným človekom. 

Za spoločne prežitý čas odmenili žiaci „tety“, ako im po celý čas hovorili, veľkým neutíchajúcim potleskom a malou kytičkou kvetov. Ďakujeme!