Archív 2022/2023

Exkurzia Kysuce

Oblasť Kysúc je rodiskom mnohých historických osobností , je známa množstvom kultúrnych pamiatok a geografických zaujímavostí, s ktorými sa rozhodli oboznámiť žiaci 9.ročníka v rámci hodín slovenského jazyka a literatúry v posledný májový deň tohto roka.

V rámci „putovania“ po tejto oblasti sa dostali z Varína až do Veľkého Rovného, kraja drotárov, ktoré preslávil Andrej Ferko a Vladimír Ferko románom Ako divé husi.

Predtým ešte navštívili kaštieľ v Radoli, pamätnú izbu a pamätník Jána Palárika - dramatika a publicistu, ktorý narodil sa narodil v Rakovej. Zavítali do zrekonštruovaného domčeka v Staškove, kde sa narodil Jozef Kroner – filmový, divadelný a televízny herec – držiteľ Oscara za film Obchod na korze. V Turzovke sa dozvedeli, že odtiaľto pochádza Rudolf Jašík – prozaik, básnik a publicista.

Neobišli ani neďaleký  Korniansky ropný prameň, kde je unikátny prirodzený povrchový výver ľahkej ropy.

Sladkou bodkou na záver po dlhom „putovaní“ bola zmrzlina po návšteve Múzea drotárie vo Veľkom Rovnom. Obci sa podarilo zrekonštruovať jeden z najstarších objektov v centre obce do pôvodného stavu na základe zachovanej dobovej fotografie do dnešnej krásnej podoby.

Žiakov program zaujal, krásny slnečný deň im doprial úžasné výhľady na kraj, ktorý už dávno nepatrí k tým najchudobnejším. Pulzuje moderným životom, ale jedno mu ostalo – srdeční a príjemní ľudia, ktorí nás privítali na jednotlivých zastávkach počas exkurzie.