Akcie

Európsky deň jazykov

Koniec septembra sa vo viacerých krajinách už tradične spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý si každoročne pripomíname 26. septembra.

Cieľom Európskeho dňa jazykov je povzbudiť obyvateľov členských krajín Rady Európy, aby sa učili jazyky, pretože jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho inter-kultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

Cudzie jazyky nám otvárajú bránu do sveta. Viacjazyčnosť vedie k lepšiemu porozumeniu a bohatším zážitkom a vedomostiam.

Viacjazyčnosť je vítaná, ba priam žiadaná zručnosť na pracovnom trhu v ktorejkoľvek krajine sveta

Motto Európskeho dňa jazykov pre rok 2023 je „Povedzte ÁNO jazykom!“

Učme sa ! Spoznávajme svet ! Rozprávajme sa!

Počas tohoto dňa sme sa so žiakmi našej školy zúčastnili viacerých zaujímavých akcií:

Žiaci 9.B sa zúčastnili online workshopu Taliančina hrou: hodina talianskeho jazyka pre začiatočníkov v rámci Európskeho dňa jazykov.

Workshop viedol Michal Kollár z IIC Istituto italiano di cultura z Bratislavy. Bol úvodnou ukážkovou hodinou talianskeho jazyka pre začiatočníkov. Bol určený všetkým tým, ktorí chcú ochutnať kúsok z hodín taliančiny, vedených zábavnou a interaktívnou formou.

Žiaci 9.A sa zase zúčastnili ďalšieho online workshopu s názvom Tajomstvo zamknutej skrinky (hráme sa v slovenčine ako cudzom jazyku). Workshop viedla Eva Španová / Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta, Studia Academica Slovaca. Spolu so žiakmi celího Slovenska sa aj naši žiaci pokúsili otvoriť zamknutú skrinku, v ktorej sa skrývalo tajomstvo. Skrinka bola zamknutá na štyri zámky, ktoré sa však neotvárajú obyčajnými kľúčmi, ale rôznymi heslami a hádankami. Úlohou žiakov bolo prelomiť heslá a odomknúť skrinku.

Na Ruskom jazyku žiaci v 9.A, 9.B. robili virtuálnu prehliadku Moskvy a potom žiaci vyhľadávali informácie o Transibírskej magistrále, ktorá začína v Moskve. Mohli si pozrieť aj videá z interiéru vlaku i okolia. Pozornosť sme venovali aj jazeru Bajkal, ktoré trať míňa. Spoločne preložili text o trati v ruštine.

Žiaci 7. ročníka sa na hodine nemeckého jazyka oboznámili s pamiatkami a zaujímavosťami mesta Berlín, prezreli si prezentáciu o meste a vypracovali projekty v tíme. Žiaci mali možnosť vypočuť si informácie o živote v Nemecku od hosťa z Nemecka a pozorne počúvali pri hre pravú nemeckú výslovnosť.