Akcie

Exkurzia Brodzany - Oponice

Žiaci 8. 9. ročníka, ktorí sa učia ruský jazyk, mali možnosť 26.10.2023 navštíviť jediné múzeum v strednej Európe venované životu A. S. Puškina a jeho rodiny – Slovanské múzeum A. S. Puškina, ktoré sa  nachádza v renesančnom kaštieli v Brodzanoch.

Majiteľom  kaštieľa bol v 19. storočí rakúsky diplomat Gustav Friesenhof s manželkou Alexandrou N. Gončarovovou, sestrou Puškinovej manželky Natálie. Po smrti Puškina kaštieľ navštevovala manželka Puškina s deťmi.

Súčasťou exkurzie bola aj prehliadka Apponyiho historickej knižnice v Oponiciach, ktorá je známa ako najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. Uchováva vzácne diela písané v dvanástich jazykoch v pôvodných vydaniach z rokov 1515 až 1940.
Exkurzia žiakov veľmi zaujala, expozície sa im páčili a odniesli si množstvo zaujímavých informácií z histórie týchto jedinečných miest v Trenčianskom kraji (Brodzany) a v  Nitrianskom kraji (Oponice).