Archív 2014/2015

Štvrtáci v ŠOP

4. 11. 2014 žiaci 4.A z príležitosti Enviromentálnych dní navštíviliŠOP  vo Varíne spolu s 20 žiakmi z jednej českej školy. Bol to program rozvoja cezhraničnej spolupráce Slovenskej a Českej republiky prostredníctvom vytvorenia siete spolupráce základných škôl.  Celou akciou ich sprevádzali dve pani lektorky, ktoré mali pripravené veľké množstvo zaujímavých aktivít pre deti obidvoch škôl. Najprv im rozdali povrázky, aby pomocou nich vytvorili hranice svojich štátov. Ďalej vyznačovali rieky, pohoria, najvyššie vrchy, mestá. V prírode sa zahrali rôzne hry s tematikou potravinového reťazca živočíchov. V parku nazbierali prírodný materiál na ďalšie aktivity, prostredníctvom ktorých dopĺňali mapy SR a ČR. Spoznali najväčšie národné parky obidvoch republík. Veľmi sa im páčila prezentácia o sovách, ich rôznych druhoch, o tom, ako ochranári dokážu pomôcť zraneným zvieratám a opäť ich  vrátiť do voľnej prírody. P. lektorky deťom pripravili kartóny, z ktorých si každý zhotovil svoju malú sovičku. Nakoniec na hranici s ČR postavili strom, na ktorý si v podobe farebných jesenných listov písali želania, ktoré miesta by v opačných republikách chceli navštíviť.  Žiakom sa vyučovanie v tejto škole veľmi páčilo. Navzájom si pri aktivitách dobre porozumeli s českými deťmi. Odchádzali domov s novými poznatkami z oblasti vlastivedy, prírodovedy, zručností z výtvarnej, telesnej výchovy.