Archív 2014/2015

Dejepisná exkurzia Osvienčim – Krakow

V piatok 5.06.2015  žiaci 9.a 8.ročníka navštívili smutný pamätník našich dejín – koncentračný tábor Osvienčim a Brezinka v Poľsku. Po celý čas ich sprevádzala svojím odborným a zaujímavým výkladom pani sprievodkyňa. Žiaci si  pripomenuli  tragické udalosti, ktoré sa tu odohrali počas 2.svetovej vojny, hrôzy ktoré ľuďom spôsobili iní ľudia a zároveň si uvedomili i to, že sa to už nikdy nesmie opakovať.

Ďalším cieľom našej exkurzie bolo mesto Krakow, prehliadka nádvoria kráľovského hradu Wawel a katedrály sv. Stanislava a Václava. Katedrála na Waweli bola miestom korunovania poľských kráľov, ale aj miestom ich posledného odpočinku. Spolu s centrom mesta Krakov je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ďalším miestom, ktoré sme navštívili  je Rynek Główny– veľké stredoveké trhovisko, najväčšie nielen v Poľsku ale možno aj v Európe. Nachádza sa tu dodnes veľa historických a architektonických pamiatok : najvýznamnejšou je dvojvežový Mariánsky kostol z 13. storočia ,renesančná tržnica Sukiennice (Dom súkenníkov) či poľská šikmá veža tzv. Ratusz.

Bol to skutočne silný zážitok.