Archív 2016/2017

„Děti před oponou 2017“

Prostredníctvom ZMOS – Belá - Združenie obcí Mikroregión Terchovská dolina sa žiaci 3.ročníka ZŠ s MŠ Ondreja Štefku, Varín zúčastnili na veľmi peknom podujatí Děti před oponou 2017. Akcia bola realizovaná v programe cezhraničnej spolupráce škôl Českej republiky, Slovenskej republiky a Poľska.

Bola to nesúťažná prehliadka detských dramatických krúžkov, divadelných súborov z okolia obce Třanovice z Česka, Poľska a Slovenska. 15. ročník kultúrnej akcie prebiehal pod záštitou Základnej školy a Mateřskej školy Třanovice, Obecného úradu Třanovice a zanieteného pána riaditeľa školy Mgr. Davida Molitora, ktorý nás srdečne privítal a uviedol do nových zrekonštruovaných priestorov kultúrneho domu. Každá skupina detských hercov mala svoju šatňu, priestor na prezliekanie sa do divadelných kostýmov.

Videli sme zaujímavé výkony detí z Česka, Poľska, ale aj Slovenska . Z terchovskej doliny vystúpili i žiaci z obce Dolná Tižina a Tepličky nad Váhom. Každé vystúpenie bolo osobité a všetky predstavenia si zaslúžili veľký potlesk. Videli sme rozprávky, detské dramatické hry, príbehy zo života detí. Deti z Poľska sa predstavili s dramatickým spracovaním knihy Malý princ. Aj keď sme im veľmi nerozumeli, ich predstavenie nás zaujalo. Pochopili sme jeho podstatu – hektický, uponáhľaný život a hľadanie priateľstva.

Žiaci zo ZŠ Varín našu školu reprezentovali hrou Na tetku doplnenou o spev a hru na heligónky a rozprávkou Koza odratá a jež. Deti sa hereckej úlohy zhostili veľmi dobre. Za svoje vystúpenie boli odmenené potleskom, pamätným pohárom, diplomom a balíčkami so sladkosťami.

Veľmi sa páčili aj naše kroje a kostýmy, za ktoré ďakujeme - pani Hanke Ťažkej, Janke Cvachovej , Martinke Ponechalovej, Renátke Novosadovej.

Ďakujeme aj za pomoc pri výrobe rekvizít pani Ľubke Chabadovej a Kristínke Chobotovej, pani Monike Stehlíkovej a rodičom detí, ktorí pomáhali a zadovážili všetko potrebné pre úspešný priebeh vystúpenia.

Po celý čas sa o nás v Ťranoviciach veľmi dobre starali. Pochutnali sme si na výborných koláčikoch a pohostení, ktoré pripravili maminky našich českých kamarátov.

Po slávnostnom vyhodnotení a ukončení sme boli pozvaní na chutný obed.

Spokojní a plní nových dojmov a krásnych zážitkov sme sa vrátili domov.

Za všetky tieto zážitky sa chceme poďakovať všetkým zainteresovaným ľuďom z Třanovíc, a predovšetkým pánovi starostovi a pánovi riaditeľovi z Třanovíc. Naše poďakovanie patrí aj Združeniu obcí Mikroregión Terchovská dolina, bez ktorých by toto všetko nebolo možné. Tešíme sa na ďalšie pozvanie a stretnutie v Třanoviciach. Poďakovanie patrí aj pánovi starostovi Michalovi Cvachovi za poskytnutie upomienkových predmetov, a všetkým tým , ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tom, aby naše deti vzorne reprezentovali našu školu a obec.