Akcie

Environmentálny projekt: Medveď hnedý – kráľ zvierat


Dňa 18. mája 2017 sa na našej škole v Spolupráci so Správou Národného parku Malá Fatra vo Varíne  uskutočnil –environmentálny projekt: Medveď hnedý – kráľ zvierat.  

Projekt bol zameraný na našu najväčšiu šelmu Medveďa hnedého, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Možno sa mnohým z Vás zdá, že takéto aktivity sú zbytočnou stratou času, opak je však pravdou. V rámci osvety je dôležité informovať o jeho živote objektívne. Je to jedna z ciest, ktorá vedie k dlhodobému bezkonfliktnému spolužitiu človeka a medveďa.

Žiaci počas celého školského roka pracovali na rôznych literárnych a výtvarných aktivitách, ako napríklad: kresba a maľba medveďa, rozprávky o medvedíkoch, projekty  a plagáty o Medveďovi hnedom, Voňavý maco – využitie rôznych druhov korenín, tvorili veselé básničky a príbehy, formou prezentácií boli oboznámení so životom medveďa.  Súčasťou tohto projektu bola aj výstava plyšových medveďov v jednotlivých ročníkoch na 1.stupni, kde každý žiak predstavil svojho macíka a  porozprával, pri akej príležitosti ho dostal.

Deň medveďa sa na škole začal ľudovou piesňou Medveďku, daj labku a pokračoval rozhlasovou reláciou o spôsobe života medveďa. Učitelia si pripravili tematické vyučovanie, a na každej hodine pripravili pre žiakov zaujímavé úlohy o medveďoch. Čítali odborné články o Medveďovi hnedom, dopĺňali pracovné listy, vytvárali tématickú koláž - Krajina medveďov, na hodinách matematiky počítali príklady o Máši a medveďovi. Aj takýmto spôsobom si žiaci precvičili čítanie s porozumením, rozvíjali kritické myslenie, a ešte sa aj niečo nové o medveďoch naučili. Na hodinách anglického jazyka žiaci viedli  konverzácie o živote medveďov, učili sa slovnú zásobu týkajúcu sa medveďov či robili projekty v tomto jazyku. 

Nechýbali ani prezentácie, ktoré pre žiakov pripravili učitelia biológie. Žiaci sa tak mohli dozvedieť informácie o životnom cykle Medveďa hnedého, o spôsobe jeho života, o rozmnožovaní  a vývine medveďa, dokonca mali možnosť spoznať aj iné poddruhy Medveďa hnedého. Súčasťou prezentácií bolo i to ako sa máme správať v prirodzenom biotope Medveďa hnedého, či ako sa správať, keď sa nevyhneme stretnutiu s ním. Žiaci taktiež pozerali dokument o Medveďovi hnedom s názvom Strážca divočiny – medvede v Tatrách. Pre deviatakov bola pripravená prednáška spojená s besedou, ktorú viedla Ing. Gabriela Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra-Varín. Beseda bola pre žiakov zaujímavá, pretože obsahovala videá medveďa hnedého z online kamery, žiaci tiež mohli naživo vidieť obojok či sadrový odliatok stopy medveďa.

 Projekt Medveď hnedý – Kráľ zvierat bol ukončený výstavou žiackych prác v priestoroch školy a výstavou plyšových medveďov.

 Najlepšie práce žiakov budú odmenené diplomami a vecnými cenami a jeden žiak získa Cenu riaditeľa Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne.