Akcie

Ilustrujeme rozprávky Pavla Dobšinského

Školská knižnica sa i napriek obmedzeným možnostiam , hlavne kapacitným, snaží motivovať žiakov k čítaniu. Jednou z ciest je i výtvarná súťaž, ktorá bola tento rok tematický venovaná Pavlovi Dobšinskému. Obsah rozprávok tohto štúrovského autora a zberateľa, tzv. povestí,  je žánrovo pestrý a bohatý. Zastúpené sú predovšetkým rozprávky fantastické. Okrem nich aj rozprávky zvieracie, legendárne, realistické aj humoristické. Vyberať  pri stvárnení ich obsahu bolo naozaj z čoho. Určite poznáte napr. aj tieto rozprávky: Zakliata hora, Laktibrada, Radúz a Ľudmila, Myšacia bundička, Zlatovláska, Mahuliena zlatá panna alebo slncová panička, Jelenček, Dlhý nos, O veternom kráľovi, Tri holúbky,  Zlatovláska, Janko Hraško, O dvanástich mesiačkoch, Plavčík a Vratko čo osúšajú slzy sveta, O hlúpej žene, Zlatí bratkovia, O troch grošoch , Ako šlo vajce na vandrovku, Ružová Anička, Trojruža, Mechúrik-Koščúrik s kamarátmi, Slncový kôň, Pamodaj šťastia, lavička, Popolvár najväčší na svete, Ženský vtip, Ďuro-truľo, Tri citróny, Múdry Maťko a blázni, Koza odratá a jež, Kozliatka .

Do súťaže sa tento rok zapojilo 117 žiakov. Bohužiaľ, vyradiť zo súťaže sme museli práce, ktoré nezodpovedali téme, pretože sa vo výtvarnom spracovaní objavovali hlavne rozprávkové postavičky autorov z iných krajín. Zvíťazili práce, ktoré zaujali kreativitou, farebnosťou a priestorovým rozložením kompozície.

Krásne knihy si odniesli zo súťaže títo mladí autori.

Kategória mladších žiakov

• Ella Mikolajová, 3.B - 1.miesto