Archív 2018/2019

Exkurzia Zuberec

Dňa 23.5.2019 sa žiaci 1.A a 1.B triedy zúčastnili nádhernej exkurzie v Zuberci prostredníctvom, ktorej odhaľovali tajomstvá minulosti a pracovitosti našich predkov. V ukážkach videli, ako ťažko museli ľudia v minulosti pracovať, aby mohli prežiť a napriek tomu sa dokázali radovať zo všetkého.

Žiaci plnili úlohy, za ktoré dostávali v jednotlivých dreveniciach pečiatky do kartičky, ktorú dostali pri vstupe .  V Múzeu slovenskej dediny sa dozvedeli ako sa sialo zrno, mlelo medzi kameňmi a vyrábal chlieb, perníky. Čo všetko museli ľudia urobiť aby získali ľanové vlákno, ako sa toto vlákno  muselo ďalej spracovať, snovať, navliekať do niteľníc krosien a ako sa potom tkalo a vznikli tak látky, koberce.... .    V Hrnčiarskej drevenici videli hrnčiarsky kruh a ujo hrnčiar im ukázal ako sa vyrábali  hrnce, misky, krčiažky, ktoré potom vypaľovali, glazúrovali, maľovali .

Včelári im porozprávali o mede  a užitočnej práci včeličiek . Sami si mohli vyskúšať zakrúcanie voskovej sviečky .

Získavali predstavu o ľudovej umeleckej tvorivosti- maľovali na sklo, vrezávali do dreva, drôtovali, modelovali, tvorili výrobky z hliny... .

Zúčastnili sa vyučovania v minulosti – sedeli v škole, ktorú navštevoval sám Pavol Orságh Hviezdoslav. Pán učiteľ im ukázal tabuľku, na ktorú sa písalo griflíkom i husacie pero, ktorým deti písali na papier. Rozprával im o krasopise, ktorý bol súčasťou každého vyučovania. Zahral na gajdách, heligónke a na harmóniu. Spolu si aj zaspievali. Presvedčil deti o tom, že keď už vedia písať a čítať po slovensky, vedia to aj po latinsky. Prišli na to, že to bolo úplne ináč ako dnes.     Spoločne zhodnotili, že lepšie je v dnešnej škole.

Získali ešte veľa nádherných poznatkov i praktických skúseností  o živote v minulosti. Za splnenie všetkých úloh a pečiatok boli pochválení správcom Múzea slovenskej dediny a získali sladkú odmenu. Plní nádherných dojmov a nových skúseností sme sa vrátili domov.

Na záver by sme sa chceli poďakovať  všetkým rodičom a zaangažovaným dobrovoľníkom, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli,  aby sa naša exkurzia podarila.

Mgr. Jana Líšková,  Mgr. Anna Synáková a Bc. Iveta Grichová