Archív 2018/2019

ENVIROEXPERT

Dňa 10.6.2019 sa na našej škole uskutočnil 2. ročník regionálnej súťaže s environmentálnou tematikou ENVIROEXPERT. Súťaž bola zameraná na  vedomosti a zručnosti z oblasti geografie, biológie, chémie a fyziky a zúčastnilo sa jej 8 pozvaných škôl: Belá, Gbeľany, Teplička n/Váhom, Dolná Tižina, Strečno, Lutiše, Terchová, Varín.

Žiaci súťažili v 3-členných družstvách, pričom našu školu reprezentovali žiaci: Sára Zimenová (5.A), Branislav Dominiak (6.B) a Šimon Hliník (9.B). Všetky družstvá  postupne prechádzali jednotlivými stanovišťami a plnili zadané úlohy.

Na stanovišti „Kto skúša, zistí“ merali súťažiaci objemy telies, určovali hustotu látok a skúmali rozpínavosť plynov.

Na stanovišti „Ako sa volám?“ si žiaci overili poznávanie akrylátových preparátov rastlín i častí ľudského tela.

Prácu s informačno-komunikačnými technológiami si súťažiaci vyskúšali na stanovišti „Putovanie po Slovensku“, kde si zahrali Milionára, hľadali slovenské mestá na mape a skladali puzzle Žilinského kraja.

V chemickom laboratóriu žiaci vyrábali lávovú lampu („Lávová lampa“).

Stanovište s názvom „Kto hľadá, nájde!“ bolo zamerané na orientáciu v teréne pomocou mapy.

Na stanovišti „Čo som?“ žiaci rozoznávali jednotlivých vtákov podľa obrázkov.

Pracovníčky zo Správy NP Malá Fatra si pripravili aktivity na poznávanie národných parkov na Slovensku („Národné parky na Slovensku“), ako aj pozorovanie živočíchov v ich prirodzenom prostredí („Kamufláž v prírode“).

V súťaži sa najviac darilo družstvu z našej školy, ktoré zvíťazilo už po druhýkrát. Umiestnenie ďalších škôl bolo nasledovné:

1. ZŠ Varín
  2. ZŠ Dolná Tižina
  3. ZŠ Belá
  4. ZŠ Gbeľany
  5. ZŠ Lutiše
  6. ZŠ Terchová
  7. ZŠ Teplička nad Váhom
  8. ZŠ Strečno

Všetci súťažiaci boli za svoje výkony odmenení tričkami, pochvalným listom i malým občerstvením a tri najúspešnejšie družstvá aj prírodovednými knihami.

Ďakujeme pracovníčkam Správy NP Malá Fatra vo Varíne Mgr. Alene Badurovej a Ing. Miriam Balciarovej za ochotu a pomoc pri zorganizovaní súťaže, ako aj p. starostovi Ing. Michalovi Cvachovi za finančný príspevok.